Zaopatrzyłem się w ostatnim czasie w powyższy zestaw Adafruit Flora, którego chciałbym wykorzystać do kilku projektów związanych z “inteligentną odzieżą”. Lecz tym razem Was, czytelników bloga chciałbym prosić o współudział.
Każde polubienie Notatnika Programisty traktuję indywidualnie i staram się dowiedzieć czym się interesujecie, gdzie się uczycie, jaką skończyliście uczelnie, czy gdzie pracujecie. Jest mi niezmiernie miło skupiać w okół moich pomysłów tak wiele osób studiujących, wykształconych, pracujących w takich korporacjach jak np. IBM, Comarch, Intel, Asseco, czy Google, a nawet autorów publikacji naukowych. Osób chcących się rozwijać, czytających książki i potrafiących napisać konstruktywne maile z uwagami. Super!
W związku z tym z wielką przyjemnością poznam Wasze pomysły na wykorzystanie zestawu Adafruit Flora, postaram się je zrealizować i opisać w tym miejscu. W skład mojego zestawu wchodzą poniższe elementy (zdjęcie każdego z nich wykonałem sam, przepraszam za jakość – miało wyjść lepiej):
- Adafruit Flora
Kompatybilny z Arduino kontroler inteligentnych ubrań. Posiada złącze mini USB i można go programować bezpośrednio ze środowiska Arduino IDE.
- Adafruit FLORA – Bluefruit LE – moduł Bluetooth BLE
Umożliwia dodanie komunikacji poprzez interfejs Bluetooth BLE.
- FLORA Adafuit – akcelerometr i kompas – LSM303
Umożliwia pomiar przyspieszenia oraz kierunku ruchu. Dodatkowo jest wyposażony w magnetometr (kompas), służący do wyznaczania kierunku południka magnetycznego. Moduł oparto na układzie LSM303DLHC, wyposażonym w cyfrowy interfejs komunikacyjny I2C. Adafruit 1247
- FLORA Adaruit – 9-DOF – akcelerometr, żyroskop, magnetometr – LSM9DS0
Służy do pomiaru pola magnetycznego, przyspieszenia oraz prędkości kątowej. Ma wbudowany moduł inercyjny LSM9DS0, wyposażony w 3-osiowy kompas, 3-osiowy żyroskop oraz 3-osiowy akcelerometr (9DOF). Komunikuje się za pomocą magistrali I2C.
- Adafruit FLORA – czujnik koloru TCS34725 z podświetleniem LED
Moduł pozwala na wykorzystanie możliwści czujnika koloru / oświetlenia – układu TCS34725. Komunikacja z układem odbywa się za pośrednictwem magistrali I2C
- FLORA Adafruit – czujnik pomiaru promieni UV – Si1145
Czujnik umożliwia pomiar natężenia promieniowania UV. Wyniki pomiaru odczytywane są zgdnie ze standardem Indeks UV. Moduł oparto na popularnym czujniku SI1145. Komunikuje się za pomocą magistrali I2C. Adafruit 1981
- Adafruit FLORA LED RGB Smart NeoPixel v2 – 4 szt.
Zestaw modułów (4 sztuki) z diodą RGB (elektronika noszona)
- Nierdzewna nić przewodząca 23 metry (cienka / 2 PLY)
Cienka i mocna nić przewodząca wykonana z dwóch warstw stali nierdzewnej. Można ją wykorzystać do tradycyjnego ręcznego szycia lub zamontować w maszynie przystosowanej do ciężkich nici. Dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej, produkt nie utlenia się i zachowuje swoje właściwości przez długi czas.
- Adafruit FLORA – czujnik światła TSL2561
Moduł pozwala na wykorzystanie możliwości czujnika jasności typu TSL2561. Komunikacja z czujnikiem odbywa się za pośrednictwem magistrali I2C
Na szczęście wszystkie elementy znajdują się w osobnych torebkach foliowych:
Pomysły
Moimi pierwszymi pomysłami były:
- Plecak dla dzieciaków z diodami LED.
- Obroża dla psa.
- Koszulka dla rowerzystów z wykorzystaniem Muscle Sensor 3 (reagująca np. na skręt głową w prawo / lewo).
- Dyskotekowa koszulka.
A poniżej kilka pomysłów z wykorzystaniem modułów Adafruit na Youtube:
A jakie są Wasze pomysły?
Artykuł Adafruit Flora – wstęp do inteligentnej odzieży pochodzi z serwisu Krzysztof Jelonek.